Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wykład prof. Krzysztofa Zieniewicza

20 listopada br. w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego odbył się wykład prof. Krzysztofa Zieniewicza zatytułowany „Transplantacja narządów – wybrane problemy”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół objętych programem patronackim naszej Uczelni.

Prof. Krzysztof Zieniewicz – Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, dołączył do grona znakomitych prelegentów, którzy zechcieli się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą kształcącą się w trzech stołecznych liceach.

Podczas wykładu, nasz wybitny naukowiec i klinicysta wprowadził uczniów w problematykę transplantologii, która choć jest stosunkową młodą dziedziną medycyny, od wieków była obecna w ikonografii, bowiem motyw zamieniania lub też wzbogacenia ludzkiego ciała towarzyszy nam od zarania dziejów.

Licealiści dowiedzieli się między innymi, że na świecie żyje obecnie ponad milion osób z przeszczepionymi narządami, zaś samo przeszczepianie obejmuje komórki, tkanki i narządy unaczynione. Wykonywane są także złożone przeszczepy wielotkankowe.

Jak zauważył wykładowca pomimo rozwoju transplantologii i dobrych krajowych regulacji prawnych, wciąż brakuje narządów do przeszczepienia. Dlaczego tak się dzieje, czy są sposoby, aby zaradzić tej  sytuacji oraz jakie pozytywne skutki niesie ze sobą transplantacja – to tylko niektóre pytania, na które odpowiedział prelegent.

Prof. Zieniewicz ukazując transplantację jako problem zarówno medyczny, jak i etyczny, dotknął tak ważnych kwestii jak definicja śmierci, zasada zgody domniemanej na pobranie narządów czy też postawy społecznej wobec transplantacji.

Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy  po zakończonej prezentacji zadawali prelegentowi wiele pytań, wykazując się wiedzą, logicznym myśleniem i ciekawością w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Zwieńczeniem spotkania było wręczenie wykładowcy podziękowań od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka - inicjatora programu patronackiego.
Organizatorzy zaprosili także na następny wykład, który odbędzie się 18 grudnia w Liceum im. M. Kopernika.

Fot. Tomasz Jędrzejewski
Dział Fotomedyczny WUM

Wykład patronacki prof. Zieniewicz01.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz02.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz03.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz04.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz05.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz06.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz07.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz08.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz09.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz10.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz11.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz12.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz13.jpg
Wykład patronacki prof. Zieniewicz14.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter