Pierwsza w Polsce jednoczesna transplantacja serca i wątroby

Pierwszą w Polsce operację jednoczasowego przeszczepienia serca i wątroby przeprowadziły dwa ściśle współpracujące ze sobą zespoły chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM (SPCSK przy ul. Banacha 1a) pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Zieniewicza oraz z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Aninie pod przewodnictwem prof. Mariusza Kuśmierczyka. Specjaliści operowali 51 –letniego pacjenta 30-31 sierpnia 2018 r.

Zabieg przeszczepienia wątroby przeprowadził zespół pod kierunkiem prof. Krzysztofa Zieniewicza,  w składzie: dr hab. med. Krzysztof Dudek, dr med. Marcin Kotulski, dr med. Maciej Krasnodębski i dr Aneta Skowrońska-Pietkun. Instrumentowały p. Anna Wąsik i p. Jolanta Budny.

Zabieg implantacji serca przeprowadzony został przez zespół prof. Mariusza Kuśmierczyka, w składzie: dr n. med. Jerzy Lichomski, lek. Mateusz Kuć, dr n. med. Krzysztof Kuśmierski, dr hab. n. med. Małgorzata Sobieszczańska – Małek, anestezjolodzy: dr n. med. Ewa Sitkowska – Rysiak, lek. Małgorzata Jasińska, oraz perfuzjonista: mgr Jarosław Szymański.

Zespół kardioanestezjologów podczas zabiegu merytorycznie wsparł specjalista w zakresie anestezjologii transplantacyjnej wątroby i intensywnej terapii – dr med. Grzegorz Niewiński. Wątroba  została pobrana przez dr hab. med. Michała Grąta i p. Karolinę Kiełek. Procedurę pobrania i przeszczepienia koordynował mgr Krzysztof Zając.

Pacjent był kwalifikowany do transplantacji w Instytucie Kardiologii oraz w Klinice Hepatologii  Katedry Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM (SPCSK przy ul. Banacha 1a), kierowanej przez prof. Piotra Milkiewicza, w zespole prowadzonym przez p. dr hab. Joannę Raszeję-Wyszomirską, a w bezpośrednim okresie pooperacyjnym w prowadzeniu leczenia immunosupresyjnego brała udział dr hab. med. Urszula Ołdakowska-Jedynak.

Początek programu transplantacji wątroby w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby sięga 30 grudnia 1994 r. kiedy zespół chirurgiczny: dr Jacek Pawlak, doc. Bogdan Michałowicz i dr Krzysztof Zieniewicz przy współudziale dr Pawła Nyckowskiego, dr Piotra Małkowskiego, dr Ireneusza Grzelaka i dr Marka Schaeffera przeszczepił wątrobę, jako pierwszy w Polsce z powodzeniem. Biorczynią była 46-letnia pacjentka z krańcową niewydolnością narządu w przebiegu pierwotnej żółciowej marskości wątroby. Chora żyje w dobrym stanie ogólnym po dziś dzień.

Program przeszczepiania wątroby w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM jest największym programem w naszym kraju i mieści się w ścisłej czołówce ośrodków transplantacyjnych w Europie. Od 1994 r. w Klinice dokonano ponad 2000 przeszczepień wątroby. Roczne przeżycie biorców przeszczepionej wątroby wynosi w Klinice ok. 90%, a 5-letnie ok. 60 % wg danych z European Liver Transplant Registry.

Prof. Krzysztof Zieniewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM (SPCSK przy ul. Banacha 1a)

Marta Wojtach, Klaudia Wendycz, Biuro Prasowe WUM

Kontakt dla mediów: Klaudia Wendycz, tel. 22 57 20 175, 512 919 952, klaudia.wendycz@wum.edu.pl

Fot. Instytut Kardiologii w Aninie