Prof. Andrzej Górski członkiem delegacji MZ, która odbyła oficjalną wizytę w Waszyngtonie

Były rektor naszej Uczelni – prof. Andrzej Górski towarzyszył ministrowi zdrowia – prof. Łukaszowi Szumowskiemu przewodzącemu polskiej delegacji, która spotkała się w Waszyngtonie z kierownictwem NIH (Narodowe Instytuty Zdrowia).

Prof. Andrzej Górski brał udział m.in. w spotkaniu w National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), które dotyczyło rozwoju współpracy w badaniach nad fagami i terapią fagową. Ze strony NIAID w wydarzeniu uczestniczyli dr F. Gray Handley, Associate Director for International Research Affairs, Office of the Director; dr J. Meegan, Director, Office of Global Research  oraz 4 ekspertów. Stronę polska reprezentowali natomiast: prof. M. Konarzewski, doradca Ministra Spraw Zagranicznych ds. Nauki i Technologii, Ł. Wojdyga, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz prof. A. Górski z Zakładu Immunologii Klinicznej WUM i Centrum Medycznego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

Jak podaje resort, rezultatem wizyty w Stanach Zjednoczonych będą wspólne programy naukowe i badawcze, wymiany i szkolenia naukowców, a przede wszystkim tworzenie bezpośrednich relacji pomiędzy instytucjami i jednostkami z Polski i USA, czemu powinna sprzyjać umowa o współpracy w dziedzinie biomedycyny podpisana przez Min. Łukasza Szumowskiego i Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej USA dr. A. Azara.

Zarządzenie Ministra Zdrowia w sprawie powołania Zespołu do spraw współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki z dn. 17 sierpnia 2018 r.  (plik PDF 353 kB)

Biuro Informacji i Promocji

Fot.: Kornelia Głowacka-Wolf, źródło: wyborcza.pl