Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Wykład dr. hab. Marcina Grabowskiego w ramach programu patronackiego

9 stycznia br. w XXXIII Liceum Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika odbył się pierwszy w tym roku kalendarzowym wykład dedykowany uczniom szkół, które uczestniczą w programie patronackim naszej Uczelni.

Oprócz gospodarzy w spotkaniu uczestniczyła także młodzież z dwóch pozostałych szkół biorących udział w programie: II LO Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego oraz XVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Tym razem w roli prelegenta wystąpił dr hab. Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM.

Prelegent poświęcił swój wykład elektroterapii – ważnej i dynamicznie rozwijającej się dziedzinie współczesnej kardiologii, która znacznie poprawiła rokowania pacjentów cierpiących na zaburzenia rytmu serca.

Dr hab. Marcin Grabowski przypomniał historię rozwoju elektroterapii, w tym prekursorskie doświadczenia dr. Mieczysława Mirowskiego prowadzone w latach 70-tych i 80-tych. Omawiając działanie poszczególnych urządzeń do monitorowania i stymulacji pracy serca, wyjaśnił, iż postęp w dziedzinie elektroterapii sprowadza się do miniaturyzacji i ograniczenia inwazyjności zabiegów. Uczniowie zapoznali się z działaniem stymulatorów serca, kardiowerterów-defibrylatorów oraz kamizelek defibrylujących. Dowiedzieli się także na czym polega przezżylne usuwanie elektrod i dlaczego stanowi ono zabieg wymagający zabezpieczenia kardiochirurgicznego. Podkreślono także fakt, iż elektroterapia stwarza nowe możliwości terapeutyczne np. w zakresie kontroli i leczenia nadciśnienia.

Wykładowca zaznaczył, iż Polska znajduje się wśród liderów jeżeli chodzi o liczbę implantacji urządzeń do elektrostymulacji, lokuje się także w czołówce krajów pod względem liczby zabiegów usuwania elektrod. Osobne miejsce poświecono osiągnieciom I Katedry i Kliniki Kardiologii, w której w minionych latach wykonano wiele pionierskich zabiegów. Omówiono również koncepcję bezbateryjnego stymulatora zasilanego prądem generowanym przez bijące serce.

Wykład spotkał się z żywym odbiorem licealistów, którzy zadawali prelegentowi wiele pytań.

Na zakończeni spotkania dr. hab. Marcinowi Grabowskiemu wręczono pisemne podziękowana od Prorektora ds. Umiędzynarodowienia Promocji i Rozwoju – prof. Krzysztofa J. Filipiaka i dr hab. Ewy Bałkowiec-Iskry – Pełnomocnika Rektora ds. pilotażowego programu patronackiego.

 

Fot. Wanda Widomska
Dział Fotomedyczny WUM

01.jpg
02.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
27.jpg
29.jpg
30.jpg
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Twitter