Uroczystość 60-lecia otrzymania dyplomów lekarskich

21 września br. w sali Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym odbyło się wyjątkowe spotkanie absolwentów naszej Uczelni z rocznika 1957, związane z jubileuszem 60-lecia otrzymania dyplomu ukończenia studiów medycznych. Wśród zaproszonych gości honorowych znaleźli się: Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś oraz Rektorzy poprzednich kadencji prof. Tadeusz Tołłoczko i prof. Marek Krawczyk.

10 lat po tradycyjnej w naszej Uczelni uroczystości odnowienia dyplomów lekarskich po 50. latach, kilkudziesięciu absolwentów rozpoczynających studia medyczne w roku akademickim 1951/1952 spotkało się, by we wspólnym gronie wraz z zaproszonymi gośćmi wspominać lata spędzone na studiach, cofnąć się myślami do sylwetek swoich Nauczycieli oraz podzielić się niezwykłymi momentami swojej długoletniej pracy zawodowej.
Spotkanie, w zastępstwie prof. Krystyny Roweckiej-Trzebickiej, prowadziła prof. Zofia Rajtar-Leontiew.
Oprócz obecnego oraz byłych rektorów naszej Alma Mater w sali zasiedli m.in. dr Marek Hamankiewicz – Przewodniczący Naczelnej Izby Lekarskiej, dr Andrzej Sawoni – Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, dr Włodzimierz Cerański – Przewodniczący Komisji ds. Emerytów i Rencistów Izby Lekarskiej, dr Andrzej Surowiecki – Prezes Fundacji „Pro-Seniore”, prof. Mieczysław Szostek – Prezes Wychowanków Warszawskiej Medycyny i Farmacji. Mieliśmy zaszczyt gościć także Panią Irmę Pruszyńską – wdowę po zmarłym w zeszłym roku prof. Bogdanie Pruszyńskim, byłym Rektorze naszej Uczelni oraz absolwencie rocznika 1957.

Oprawę muzyczną jubileuszu stanowiły kompozycje obecnego na spotkaniu prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego – Prezesa Honorowego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i również absolwenta tego niezwykłego rocznika.
Po przywitaniu gości wszyscy obecni uczcili pamięć 41 Wychowanków naszej Uczelni kończących studia przed 60 laty, którzy w okresie ostatnich 10 lat odeszli na wieczny dyżur.

Podczas części oficjalnej głos zabrał m.in. Rektor prof. Mirosław Wielgoś, który podziękował za zaproszenie i wyraził wielkie uznanie dla dokonań zawodowych obecnych na spotkaniu absolwentów. Przypomniał, że w 1957 roku ok. 500 osób ukończyło studia medyczne w trzech oddziałach: Ogólnolekarskim, Pediatrycznym i Sanitarno-Epidemiologicznym. Wśród tej grupy były osoby, które w latach późniejszych edukowały i kształtowały postawy przyszłych lekarzy, a także stanowiły wzorzec etyczny i moralny dla następnych pokoleń medyków.
Rektor przypomniał nazwiska kilku osób, które w przeszłości wywarły wpływ na jego dalsze życie zawodowe. W tym gronie znaleźli się m.in. prof. Maria Wróblewska-Kałużewska, prof. Bibiana Mossakowska, prof. Stefan Zgliczyński, prof. Janusz Kretowicz, prof. Michał Powolny.
Na zakończenie Rektor podziękował przybyłym absolwentom za wszystko, co uczynili w czasie 60 lat swojej pracy zawodowej oraz życzył, aby nadchodzące dni i lata wypełniły im zdrowie i radość.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili także m.in. prof. Tadeusz Tołłoczko, prof. Marek Krawczyk, dr Marek Hamankiewicz, dr Andrzej Sawoni, dr Włodzimierz Cerański.
Spotkaniu towarzyszyła ekspozycja materiałów archiwalnych z kolekcji prof. Marii Wróblewskiej-Kałużewskiej, prof. Zofii Rajtar-Leontiew, prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego, prof. Krystyny Roweckiej-Trzebickiej, dr. Marcelego Wróbla oraz Muzeum Historii Medycyny WUM i Archiwum WUM.

Chętni mogli wpisać się do Księgi Pamiątkowej Rocznika 1957, która następnie zostanie zdeponowana w zbiorach Muzeum.
Po wspólnym posiłku w przyjacielskiej atmosferze każdy otrzymał szansę podzielenia się swoimi osobistymi refleksjami oraz możliwość zwiedzenia ekspozycji Muzeum Historii Medycyny WUM.

Cezary Ksel
Biuro Prasowe