Polski     English
Kontrast:

Tekst:

Current Size: 87%

Godło Polski

Szpital Okulistyczny przy ul. Sierakowskiego na czele rankingu tygodnika WPROST

18 czerwca tygodnik WPROST opublikował kolejną część rankingu najlepszych szpitali. W ogłoszonym zestawieniu oddziałów okulistycznych, bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny przy ul. Sierakowskiego, który zajął pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji punktowej.

Szpital stanowiący bazę dla Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego zajął także pierwsze miejsca w kategoriach leczenia jaskry i odwarstwienia siatkówki oraz drugie miejsce w kategorii leczenia zaćmy.

Twórcy rankingu na podstawie kilku tysięcy rozesłanych ankiet ocenili m.in. zakres diagnostyki, która jest dostępna w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur, a także ilość lekarzy ze specjalizacją z danej dziedziny. Na pozycję na liście wpłynęła również liczba łóżek i sal operacyjnych na oddziale.

Istniejąca od 2000 r. placówka na Pradze-Północ jest wyposażona we wszystkie najnowsze urządzenia dostępne na rynku - laser femtosekundowy (generujący impulsy światła trwające od kilku do kilkudziesięciu femtosekund, czyli biliardowych części sekundy), nowoczesną aparaturę do diagnostyki schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej i bazę techniczną. Są tam też świetnie wyposażone sale. - Ale najważniejsza jest kadra, z umiejętnościami opartymi na doświadczeniu międzynarodowym i własnym – mówi prof. Jerzy Szaflik, do maja dyrektor szpitala i kierownik katedry i kliniki, którego zastąpił na tym stanowisku prof. Jacek P. Szaflik.

Szpital WUM od lat zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w dziedzinie transplantologii okulistycznej. To tu wykonuje się najwięcej przeszczepów rogówki (150-200 zabiegów rocznie). Klinika jako jedna z nielicznych w Polsce wykonuje przeszczepy warstwowe tylne DSAEK (Descemet Stripping Automated Endothelial Keratoplasty), stosowane w krajach rozwiniętych jako tzw. złoty standard zabiegów okulistycznych. Od 2008 r. tutejsi lekarze wykonują też doszklistkowe iniekcje anty-VEGF (zastrzyki do wnętrza gałki ocznej - do komory ciała szklistego) w leczeniu schorzeń błony naczyniowej i siatkówki (co roku wykonuje się ich tu tysiąc).

 

W oparciu o materiały informacyjne WPROST

Warszawski Uniwersytet Medyczny na Facebook
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Instagram
Warszawski Uniwersytet Medyczny na Youtube